Plumeria

1. Pripremite supstrat/zemlju sa dobrom drenazom. Kokosov treset je odlican izbor ali ako ga nemate moze bilo koja zemlja pomesana sa perlitom, grubim sljunkom/kamencicima ili slicno, samo da se obezbedi dobro oticanje vode.
2. Zemlju zalijte pre nego sto posadite semenke
3. Semenke posadite tako sto cete samo zabosti deblji deo semenke u zemlju dok ce tanji deo (koji izgleda kao neko krilo) viriti skroz napolje
4. Nemojte dodavati nikakvu zemlju preko semenke, dovoljno je samo da deblji deo semena bude u zemlji i to je sve. Ukoliko je seme dublje zakopano ili prekriveno zemljom postoji mogucnost da proklija ali ne uspe da se probije do povrsine.
5. Odrzavajte vlaznost jer je to najbitniji deo u procesu klijanja. Poklopite casu/saksiju najlonom ili koristite zvono za tortu, providne cinije za salatu. Takodje mozete staviti saksiju u kesu a zatim kesu dobro zatvoriti da nema protoka vazduha. Vlaznost vazduha je dobra ukoliko se pojave sitne kapljice na najlonu ili sta god vec pokriva saksiju.
6. Jednom dnevno na po 10-20 minuta provetrite.
7. Klijanje ce obicno poceti od 4-5. dana ali su plumerije malo cudljive pa se moze desiti i da duze cekate tako da nemojte odustajate barem 3 nedelje.
8. Kada biljka proklija mozete skloniti kesu kojom odrzavate vlagu jer vise nije potrebna.
9. Klijanac ce obicno sam odbaciti ljusku semena nakon 2-3 dana ali se kod plumerije jako cesto desava da se “zaglavi” pa ako posle 2-3 dana ljuska ne otpadne morate to vi uraditi. Najbolje je da naprskate malo vodom i pustite da se natopi ljuska minut-dva a zatim lagano skinete. Ako pokusate “na suvo” da skinete mnogo su vece sanse da otkinete i listice.

Odrzavanje plumerije:
Preko leta, kada su topli dani, plumerija voli jako puno vode! Zalivajte je redovno ali zemlja mora biti dobro drenirajuca kako ne bi koren istruleo ako pliva u vodi.
Zimi kada biljka udje u fazu mirovanje nemojte je uopste zalivati. Biljka ulazi u fazu mirovanja kada pocne da zuti i opada lisce i od tada pa do proleca kada ne pocne sa novim listicima nemojte je zalivati. Najveci broj plumerija strada preko zime jer je ljudima zao da je ostave bez vode pa je zalivaju i kada ne treba.